Kedysi sa vetralo prirodzene cez okná, dvere a netesnosti stavby. Stačilo teda otvoriť okná a vzduch bol vymenený. Dnes je však na dôkladnú výmenu vzduchu v interiéri nutné vetrať viackrát za deň na niekoľko minút. Najmä v zime tým vháňame do miestnosti studený vzduch. Aby sme nevypustili všetko teplo, vetráme krátkodobo a nedostatočne. Preto je dnes vybavených čoraz viac domov vetracou jednotkou s rekuperáciou. Pri klasickom vetraní uniká oknami približne 40% tepla a práve tieto straty dokáže významne eliminovať rekuperačná jednotka. Dnešné rekuperačné jednotky majú účinnosť okolo 80%, to znamená, že zo vzduchu, ktorý sa z domu odvádza, sa 80% tepla odovzdá čerstvému vzduchu, ktorý do domu prichádza. Týmto sa dajú znížiť tepelné straty o viac ako 30%. Keďže sa vzduchové prúdy nestretávajú, s novým prísunom vzduchu sa do domu nevráti zápach ani nečistoty. V priestoroch s núteným vetraním máte pocit sviežeho, bezprašného prostredia, nepoznáte prievan ani hluk z vonkajšieho prostredia. Rekuperačná jednotka má filtre, ktoré odstraňujú nečistoty z privádzaného vzduchu. Samozrejme je na vás, či si z času na čas otvoríte okná, ale kvôli vetraniu to nie je nutné, keďže to za vás robí priebežne riadené vetranie.
Ak staviate dom, ale nie ste si istý alebo nemáte dostatok financií, dá sa namontovať aj dodatočne. Stačí, ak si pri hrubej stavbe aspoň pripravíte na ňu rozvody vzduchu. Pre rekuperáciu sa môžete rozhodnúť aj o niekoľko rokov neskôr.
Rekuperácia vie byť užitočná aj v lete. Síce nedokáže aktívne chladiť, ale pri vetracom režime bez použitia rekuperácie môže využiť pasívne chladenie. Počas letných nocí, keď je vonkajšia teplota nižšia ako teplota v miestnosti, privádza z exteriéru chladnejší čerstvý vzduch do miestnosti.